Saul fia

szabadtéri filmvetítés
Mikor:
2016. június 7. 20:00 – 22:00
Hol:
Szent István Király Múzeum, Díszudvar
Székesfehérvár
Fő utca 6.
Belépő:
ingyenes
Szervező:
Szent István Király MúzeumEsemény/szervező honlapja
Kategóriák:

SZIKMHelyszín: Szent István Király Múzeum, Díszudvar, Fő u. 6.
Esőhelyszín: Csók István Képtár, Bartók Béla tér 1.
Szervező: Szent István Király Múzeum
Honlap: www.szikm.hu
A belépés ingyenes.

Saul fia

magyar filmdráma, 107 perc, 2015 – 12 éven aluliaknak nem ajánlott
Szereplők: Röhrig Géza, Molnár Levente, Urs Rechn
Rendező: Nemes Jeles László
 

A náci koncentrációs táborokban a foglyokból álló Sonderkommando terelte be a megsemmisítésre ítélteket a gázkamrákba, vitte át a holttesteket a krematóriumokba, takarította ki a termeket az újabb transzport érkezése előtt és szállította ki a hamvakat a táborból. A megterhelő fizikai munka miatt a sonderesek a tábor többi foglyánál jobb bánásmódban részesültek, a többi táborlakótól elkülönítve laktak, de mint a „titkok őrzőit”, néhány hónap után kivégezték a tagjaikat. Az újonnan alakuló Sonderkommando első feladata az előző generáció elégetése volt. A sonderesek közül nagyon kevesen élték túl a háborút.

1944, Auschwitz-Birkenau. Saul Ausländer egyike a krematóriumokban dolgozó sonder­komman­dó­sok­nak. Társai tudják, hogy bármelyik pillanatban kivégezhetik őket, fegyvereket gyűjtenek és lázadást szerveznek. Saul viszont az elégetésre váró holttestek között felfedezni véli saját fiát, és ettől kezdve a férfit a menekülés helyett egy másik lehetetlen küldetés élteti: elhatározza, hogy kicsempészi a testet és keres egy rabbit, hogy méltó módon eltemethesse a gyermeket.

Saul fia
 

Nemes Jeles László első egész estés filmje a holokauszt talán utolsó tabutémáját dolgozza fel azzal, hogy a Sonderkommandót állítja a középpontjába. Sault követve megismerjük a tábor gyárszerű működését, Erdély Mátyás operatőr feszültséggel teli képeinek és Rajk László látványtervező munkájának köszönhetően pedig a néző már-már dokumentarista hitelességgel láthatja, pontosan hogyan szervezték meg több millió ember megsemmisítését.

Az alkotás már bemutatása előtt a magyar filmtörténelem részévé vált: Makk Károly, Kósa Ferenc és Sára Sándor nyomdokain járva, közel fél évszázad múltán újra hazai elsőfilmest válogattak be a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál hivatalos versenyprogramjába, ahol aztán négy díjat is kapott a film, 2016-ban pedig a legjobb idegennyelvű film Oscar-díját nyerte el.

Nemes Jeles László 1977-ben született Budapesten. 1989-től 2003-ig Párizsban élt, egyetemi tanulmányai során történelmet, irodalmat és forgatókönyvírást tanult. Türelem című kisfilmje elnyerte a 38. Magyar Filmszemle legjobb kisjátékfilmnek járó díját, világpremierje a velencei filmfesztivál rövidfilm versenyében volt, majd jelölték az Európai Filmakadémia legjobb rövidfilm-díjára. Három kisfilmje (Türelem, The Counterpart, Az úr elköszön) több mint 30 díjat kapott száznál is több nemzetközi filmfesztiválon.


 

Filmmúzeum

válogatás magyar játék- és dokumentumfilmekből

Június 6., hétfő 20.00 óra
A Seuso-kincsek rejtélye II.
Rendezte: Dézsy Zoltán

Június 7., kedd 20.00 óra
Saul fia
Rendezte: Nemes Jeles László

Június 8., szerda 20.00 óra
Fehéredő múlt I. – A kereszttől a félholdig
Rendezte és fényképezte: Burján Zsigmond

Június 9., csütörtök 20.00 óra
Fehéredő múlt II. – „Uram, maradj velem!”
Rendezte és fényképezte: Burján Zsigmond

Június 10., péntek 20.00 óra
Fehéredő múlt III. – Áttörő fény
Rendezte és fényképezte: Burján Zsigmond

Június 11., szombat 20.00 óra
A lovasíjász
Rendezte: Kaszás Géza